E-Fatura Nedir ? Kimler E-fatura kesmeli ?

E-Fatura Nedir

E-Fatura Nedir ?

E-fatura sistemi isminden de anlaşılacağı üzere internet ortamında kullanılan bir faturalandırma sistemine verilen addır. Bu faturalandırma sistemi diğer market ve mağaza gibi alanlarda aldığımız faturalar ile aynı şekilde işlev görür. İnternet üzerinden aldığınız bir fatura üzerinden mağaza yada işletme sizlere bir fatura vermek zorundadır. Bu kanuni olarak zorunlu hale gelmiştir. Mağazalar ve iletmeler bu faturayı E-posta hesabınız üzerine göndererek her hangi bir değişim veya iade durumunda bu faturayı göstererek kısa sürede değişim yapılmasını sağlamanız mümkün. Bu sistem Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yürüklüğe koyularak kağıt fatura ile aynı işlevi görmektedir. Klasik faturalarda yer alan tüm bilgilerin elektronik fatura ile gönderilmesi kararı 5 mart 2010 tarihinden itibaren resmen uygulanmaktadır.

E-fatura Mükellefi Nedir?

E-fatura mükellefini kısaca açıklayacak olursak E-fatura kesme ile yükümlü olan kişiye verilen isimdir. Geçen yıllarda e-fatura konusu ve e-fatura mükellefi konuları oldukça bir tartışma haline gelmişti. Fakat Gelir İdaresi Başkanlığı bu alanda bazı kriterler belirleyerek kimlerin e-fatura kesip kesemeyeceğiyle ilgili son noktayı koydu. Bu kriterler sonrası birçok işletme e-fatura kesmek zorunda kaldı. Bu işletmelere e-ticaret siteleri de dahil edildi. Bu kriterlerden en önemlisi ise 2020 yılı ve sonrasında brüt satış oranının 5 milyon TL olan işletmeler e-fatura kesmek zorundadır. Buna ek olarak 2018 yılında brüt satış oranının 10 milyon TL olan işletmeler 1 ocak 2020 tarihinden itibaren e-fatura kesmek zorundadır.

E-fatura Nasıl Kesilir?

E-fatura kesecek olan işletmeler belirli kanunlar sonrası belirlendi. Bununla birlikte birçok işletme e-faturayı nasıl kesip kesemeyeceği ile ilgili endişelere kapıldı. E-fatura kesmek için birçok farklı yöntem ve seçenek sunulmuştur. Gelir İdaresi Başkanlığı üzerinden başvuru yapmadan önce bu seçenekleri inceleyerek kolaylıkla e-fatura hazırlamanız mümkündür. E-fatura sistemi tıpkı kağıt faturalar gibi olacağından bütün bilgilerin yer alması oldukça önemli olacaktır. Buna ek olarak Gelir İdaresi Başkanlığı firmaların e-fatura kesmesi için belli bir site kurmuş ve işletmelere yardımcı olmuştur. Ücretsiz olarak sunulan bu site üzerinden çok yüksek sayıda fatura hazırlanması uygun değildir. Akınsoft Wolvox ERP, Octoplus 7 ve Bulut tabanlı olan Octocloud programları E-fatura kesmek ve ön muhasebenizi yönetmek için ideal programlardır.

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir