E-fatura ve E-arşiv Fatura Geçiş Şartları Nedir ?

E-Fatura Ve E-Arşiv Fatura Geçiş Şartları Nedir ?

E-fatura ve E-arşiv Fatura Geçiş Şartları

E-fatura sistemi ile e-arşiv fatura sistemlerine dahil olmak için birçok farklı başvuru şartı bulunur. E-fatura sistemi için belirli işletmelere zorunlu olarak bu sisteme geçiş hakkı verilmiştir. Son hazırlanan kanun tasarısına göre işletmenin brüt satış oranı 4 milyon TL ise tüm satışlarınızda e-fatura kesme zorunluğunuz bulunuyor. Ancak bu satış oranında az olsa bile dilediğiniz zaman e-imza ve mali mühür yardımı ile e-fatura sistemine geçiş yapabilirsiniz. Bu sistem ile müşterileriniz değişim ve iade durumunda elinizde bir kayıt olacağından oldukça gerekli bir işlemdir. Eğer işletmeniz e-faturaya geçiş zorunluluğu bulunuyor ve bu sisteme geçmemiz iseniz Gelir İdare Başkanlığı tarafından cezaya hüküm verilir.

E-arşiv Fatura Sistemine Nasıl Geçiş Yapılır?

E-arşiv fatura sistemini kullanmak isteyen işletmelerin ilk olarak e-fatura sistemini kullanmış olması gerekir. Bu sistemi kullanacak olan işletmeler için belirli koşullara sahip olması ve başvuru yapması gerekir. Aslında bu sistem için birçok farklı uygulama ve yazılım bulunur. İşletmeniz için en uygun yazılımı seçebilir veya Gelir İdare başkanlığı tarafından sunulan yazılıma da dahil olmanız mümkündür. Bu sisteme geçmek için kişinin e-imza ile başvuru yapması gerekir. Kurumsal olan şirketler içinde mali mühür ile başvuru yapması daha doğru olacaktır. E-arşiv fatura sistemine zorunlu olup olmadığını öğrenmek adına belirli sitelere sorgulama yaparak kısa sürede bilgi sahibi olabilirsiniz.

E-arşiv Fatura ile E-Fatura Arasındaki Fark Nedir?

E-arşiv fatura ve e-fatura sistemi sıklıkla birbirine karıştırılan sistemler olmuştur. E-fatura sistemi sadece kurumsal şekilde kullanıma uygun bir sistem olurken e-arşiv fatura sistemi şahıs şirketler içinde kullanıma uygun bir yazılıma sahiptir. Buna ek olarak e-fatura sisteminde tüm kontroller Gelir İdare Başkanlığı tarafından kontrol altına alınırken e-arşiv fatura sisteminde farklı uygulamalara geçiş yapılabilir. Buna ek olarak e-fatura sistemine giriş yapmanız için bir yere üye olmanız gerekmezken e-arşiv fatura sistemine dahil olmanız için e-fatura almaya başlamanız gerekiyor. İşletmeniz için her iki sistemde oldukça yararlı olan ve kullanımı oldukça kolay olan yazılımlara sahiplerdir.

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir